EU4Skills: як реформується професійно-технічна освіта в Україні

У 2019 році в Україні стартувала спільна програма Міністерства освіти і науки та проєкту Європейського Союзу “EU4Skills: кращі навички для сучасної України”. До 2023-го року програма має на меті оновити професійно-технічну освіту в Україні, зокрема:

— розробити нові навчальні програми,

— підвищити кваліфікацію викладачів,

— забезпечити ефективну систему управління закладами.

Програма EU4Skills реалізується в семи пілотних областях: Запорізькій, Миколаївській, Полтавській, Вінницькій, Рівненській, Чернівецькій та Львівській. У 2021–2023 на базі щонайменше трьох найкращих професійно-технічних закладів у цих регіонах створять Центри професійної досконалості. Надалі вони стануть так званими хабами з сучасним обладнанням та технологіями, де будуть втілюватися кращі напрацювання реформи. Центри досконалості передаватимуть свій досвід іншим закладам освіти, поширюючи реформу по всій країні.

“Діяльність такого Центру повинна сприяти економічному та соціальному розвитку регіону, відповідати пріоритетам планування його стратегічних показників. Він має забезпечувати високоякісну підготовку за професіями, які є затребувані на регіональному ринку праці, створюючи додану цінність для всіх клієнтів (місцевої влади, бізнесу, здобувачів, батьків здобувачів, партнерських провайдерів освітніх послуг, наукових та методичних установ). Ключовий клієнт — регіональний бізнес” — коментують плани щодо створення Центрів досконалості у пресслужбі Міністерства науки і освіти України.

Нині ж триває осучаснення закладів та забезпеченням їх новою інфраструктурою та обладнанням. Наприклад, у грудні 2020-го року заклади профосвіти у Запорізькій і Полтавській областях отримали IT-обладнання на понад 100 тисяч євро. А це — понад 100 ноутбуків, набори з принтерів, проекторів, екранів, серверів, що були надані в рамках програми ЄС EU4Skills. Тепер педагоги використовують ці ресурси для підвищення кваліфікації та організації якісного дистанційного навчання. Крім того, у рамках програми викладачі з усіх пілотних областей отримали можливість пройти онлайн-курси з підвищення цифрових компетентностей.

Нині в Україні функціонує 732 заклади професійно-технічної освіти, але її якість не завжди відповідає вимогам ринку та сучасності. Через це знижується і престиж такої професійної підготовки серед молоді. Водночас в державах-членах ЄС профосвіта надає молодим людям багато можливостей у реалізації свого потенціалу, що позитивно впливає і на добробут країн. Тож проєкт EU4Skills має на меті осучаснити професійно-технічні навчальні заклади з використанням найкращих європейських практик, щоб забезпечити “кращі навички для сучасної України”.

--

--

No responses yet